Duben 2013

Chceš začít běhat? V první řadě šetři na pořádnou obuv.

21. dubna 2013 v 13:33 | mandy* |  tips
Venku už se konečně po nekonečné zimě oteplilo a my už začínáme přemýšlet, jak bychom nadbytečná kila rychle a snadno shodili, aniž bychom se museli trápit v zadýchané posilovně, plné lidí, koukajících se na nás jako na naprosté amatéry. (a že těmi amatéry opravdu jsme :D)
Jenže, jak začít běhat? Co je důležité a co můžeme naopak naprosto vypustit? V první řadě bychom měli dobře zvážit, zda naše staré tenisky s dírou na boku ještě stojí za využití. Proč se spokojit s ošoupanými boty, když se hned na jaře můžeme předvést v úplně nových, zářivých běžeckých 'keckách'? Není to samozřejmě jenom o tom vypadat při běhu dobře, ale jde především o vaše zdraví. Boty z Lidlu za 250,- zřejmě nebudou stejně kvalitní jako boty od Nike za 10ti násobnou cenu. Kde a jak nakupovat dobré běžecké boty, aby nám vyhovovali, byli pohodlné, ale zároveň aby se po měsíci nerozpadly?

Musíme si uvědomit, že hlavní prioritou při výběru obuvi ROZHODNĚ není značka nebo cena. Možná vám může přijít, že boty za 5000 budou kvalitní, není tomu ale vždycky tak. Na co se tedy při nákupu běžeckých bot zaměřit? Čtěte dále.. :)


0.1. Druh běhu
Jste spíše na sprint, či na delší vzdálenosti? Možná byste to neřekli, ale i na druhu běhu, na který se chcete zaměřit záleží. Od toho se totiž odvíjí i druh bot. Pokud jste se rozhodli, že vylepšíte svoji celkovou fyzickou kondici, zřejmě, jak asi očekáváte, je pro vás běžecká obuv na dlouhé vzdálenosti. Stačí zajít do nejbližšího obchodu a poohlédnout se po takové. Většina běžeckých bot je pro vytrvalostní běhy, takže myslím, že i když jste naprostý neznalec, poznáte, které boty jsou ty správné. Na sprint jsou dobré tzv. tretry, které jsou však určené pro běh na atletické dráze. Ale pokud chcete začít se sprintem, je dráha lepší než takový les, takže pokud ve svém okolí žádnou takovou dráhu nemáte, dlouhé tratě budou rozhodně lepším řešením. Tretry se od normálních běžeckých bot líší tím, že mají na podrážce 'hřebíky' a jsou lehké, takže pro sprint naprosto udeální, naopak pro běh na silnici naprosto nevhodné.

0.2. Povrch
Máme hned nekolik možností povrchů, na kterých můžeme běhat. Pokud bydlíte hned vedle lesa, asi neplánujete nic jiného, než začít běhat tam. Pro vás budou potom nejlepším řešením boty do terénu či krosové bežecké boty. Pro běh po asfaltu (silnice, chodníky) jsou zase určeny boty silniční. Pro obyčejné polní cesty vyberte zcela běžnou běžeckou obuv, kterou naleznete snad v každém sportovním obchodě. A pokud máte v okolí bydliště atletickou dráhu, doporučuji investovat do treter. Pokud vám ale přijdou zbytečné, opět i na profesionální dráze poslouží jednoduché boty, avšak pevné, ne takové, jak jsem již zmiňovala, z Lidlu či Kauflandu. Neříkám, že jen proto, že jsou z takových obchodů jsou nekvalitní, ale pokud si zajdete do specializovaného obchodu, nejspíš vám zaměstnanci poradí lépe, než v supermarketu, kde o tom vlastně vůbec nic nevědí:-)

0.3. Vaše hmotnost
Asi se budete divit, ale je to tak. Při výběru bot rozhoduje i vaše váha. Pokud se trápíte s nadváhou, volte boty, které tlumí dopad, i když jsou dražší nebo těžší. Vaše klouby vám určitě budou vděčné. Naopak pokud máte kilo dvě navíc, není nutné kupovat speciální boty a vystačíte si s těmi, co seženete všude.

Nakonec pár shrnujících bodů.
• Nenakupujte v eshopech!
• Nechte si při výběru vhodné obuvi poradit zaměstanci, kteří se v tomto oboru orientují.
• Nebuďte překvapení cenami v obchodech. Dobré boty už opravdu neženete za 1000, i když v takovém výprodeji může být vyjímka:-)
• Pokud se už v obchodě v botech necíte dobře, nekupujte je, doma vám nebudou sedět jinak!
• Dejte si načas a pečlivě prozkoumejte, zda jsou konkrétní boty určitě určené pro vás, jde o vaše zdraví a klouby vám ve stáří poděkují.
• Mějte na paměti, že do běžecké obuvi se opravdu vyplatí investovat!

Hodně štěstí při výběru! :)

kde to žijeme?

21. dubna 2013 v 10:07 | mandy* |  diary
Ahoj všem,
dneska se budu tak trochu snažit zaměřit na právě aktuální tragédii, která se stala v americkém Bostonu. Nejspíš jste o tom už každý slyšel, pokud ne, běžel se tam maraton a v cíli vybouchli z ničeho nic bomby, umístěné v odpaďácích. Nechápu to, opravdu. Nechápu, jak může někdo udělat takovou naprosto zrůdnou, nelidskou věc. Ať bych byla na někoho naštvaná sebevíc, ať už bych něco nesnášela jako nikdy, udělat tohle? To by mě opravdu nenapadlo ani ve snu. Vlastně, nenapadlo mě ani to, že by to mohl udělat někdo jiný. Ještě navíc v USA? Kdyby se tohle odehrálo někde v Pákistánu, nebyl by to takový šok, něco takoého je tam totiž na denním pořádku, a to ani nemuluvím o Korei. (nechci být hnusná, ale je to tak, přiznejmě si to)
Tomu člověku co to způsobil nepřeju nic jiného než... Vlastně ani nevím, co, protože i kdybyste ho mučili, nikdy nevrátíte těm lidem jejich příbuzné nebo kamarády. Náhodou jsem narazila na jednu fotku, při které se mi málem zastavilo srdce. Vážně, rozbrečelo mě to.. Fotku dávám proto do celého článku, věřte mi, že i ve vás, ať už máte jakoukoli hroší kůži, tahle fotka něco nechá a uvědomíte si, že přijdete na to, co všechno máte, až když to ztratíte.. #prayforBoston
P.S: Do článku nezahrnuju Texas, o tom třeba zase jindy, nemám nějak moc chuť psát dva články o tragédii ve stejný den.. Bye, bye
Mandy

přijímačky?

20. dubna 2013 v 17:13 | mandy* |  diary
Ahoj, ahooj,
tak pozítří je to tady. čeká mě zřejmě doposud nejdůležitější den mýho prozatimního života. Aneb jdu skládat příjímací zkoušky na střední školu. Abych řekla pravdu, nemám strach, nejsem nervózní, a stále dokola si opakuju, že to prostě zvládnu. A taky že zvládnu! Stačí si věřit a dokážete všechno! :)
Pokud by to někoho zajímalo, kam že se to vlastně hlásím, čtěte dále, pokud avšak jde tohle mimo vás, přeskočte rovnou na další odstavec:) Hlásím se na obchodní akademii a pak na gympl. Kdybych řekla, že chci radši na obchodku, asi bych lhala, takže ano, uznávám, že gymnázium je pro mě prioritní, jen nevím, jestli na něj doopravdy mám. Vím, že když mě tam vezmou, neměla bych váhat a jít tam, ale.. Nevím, je to vůbec pro mě? Pochybuju.. A to docela dost. Nejse typ, co celý den leží v knížkách nebo, když se nudí, jde se prostě učit. Vůbec. Jsem typ, co prochází bez toho, aby se za celý rok podíval do sešitu. (před hodinou se nepočítá! :D) A to mám 4 dvojky, opravdu se divím. :D Neřekla jsem, že jde o soukromej gympl a já slíbila rodičům, že buď tam budu mít dobrý známky (1 a 2) nebo že mi tu školu nebudou platit? Hah, moje chyba. :D Takže tohle je hlavní věc, proč chci spíš na obchodku.. Pro rodiče jsou hlavním faktorem známky, známe to všichni:) Jinak na přijímačky se učím, dělám jen takový testy a řekla bych, že je to docela k ničemu, ale tak něco pro to udělat musím, že joo. :D Uf, uf, takže v pondělí a v úterý vás moc prosím o palečky, nejspíš je budu potřebovat. :D
Něco dalšího v mém životě? Abych pravdu řekla, nic moc, ostatně jako vždycky. Už chci být hubená a létoo!! Bohužel to asi tak rychle nepůjde, no smůla.. Neřekla jsem vlastně nic k mému hubnutí že? hned to napravím. :) Takže, věci se mají tak, že už dělám druhý level Jillian Michaels 30 day shred. (pokud nevíte, o co jde, psala jsem článek zde - http://thinspo.blog.cz/1303/omluva-a-jillian a chystám další, který bude už opravdu jen s Jill) Dneska budu cvičit 8. den, takže už mě za chvilku čeká 3. level a upřímně se bojím, s čím tam na mě Jill přijde. :D Jíst se snažím.. No... Uhm.. Řekněme, přiměřeně, protože někdy se to opravdu nedá. Tolik k mému hubnutí:)
Takže asi je to všechno, právě přišel kamarád a asistuje mi u psaní článku, a když napíšu, že je debil, praští mě. :D O:) Valíme se učit, čaueeees:)